Zwiększenie koncentracji i skupienia czyli o bieganiu po lesie słów kilka

Jeśli trudno Ci się skupić na wykonywanym zadaniu, bieganie po lesie może Ci w tym pomóc. Bieganie może także pomóc w osiągnięciu lepszych wyników w pracy. Badania sugerują, że osoby, które ćwiczą przed pracą, są bardziej produktywne niż te, które w ogóle nie ćwiczą. Osoby uprawiające bieganie mają również wyższe wskaźniki własnej kreatywności, choć nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje. Jedna z teorii głosi, że bieganie oczyszcza umysł z niepotrzebnych myśli. Aby czerpać z tego korzyści, spróbuj włączyć do swojego planu zajęć bieganie po lesie 3-4 razy w tygodniu, w miarę możliwości w ciągu dnia.

Ochrona przed urazami (zwłaszcza kolan)

Bieganie po lesie może pomóc w ochronie przed urazami kolan. Urazy kolan są bardzo częste u biegaczy i mogą być trudne do wyleczenia, ponieważ powtarzające się uderzenia podczas biegu mogą powodować wiele uszkodzeń chrząstki stawu kolanowego.

  • Badanie przeprowadzone wśród brytyjskich biegaczy wykazało, że osoby, które biegały na terenach naturalnych, rzadziej zgłaszały bóle kolan niż te, które biegały na terenach bardziej zurbanizowanych.

  • Naukowcy uważają, że może to wynikać z faktu, że bieganie na łonie natury zmniejsza oddziaływanie na stawy kolanowe.

Bieganie jest pomocne także dlatego, że jest to jeden z niewielu rodzajów ćwiczeń, które można wykonywać przez dłuższy czas bez zwiększania ryzyka rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Aby czerpać z tego korzyści, staraj się włączyć do swojego planu zajęć bieganie po lesie 3-4 razy w tygodniu, w miarę możliwości w godzinach dziennych. Bieganie w lesie może przynieść wiele korzyści, w tym zmniejszyć poziom stresu, poprawić koncentrację, zmniejszyć ryzyko urazów kolan i zwiększyć zdolność do zrzucenia wagi.

Spalanie kalorii i pomoc w utracie wagi

Choć wielu ćwiczących uważa, że ich treningi to sposób na budowanie mięśni, bieganie w rzeczywistości pomaga schudnąć. Jeśli biegasz w umiarkowanym tempie przez 30 minut dziennie, możesz spalić od 200 do 500 kalorii, w zależności od swojej wagi. Oznacza to, że biegając przez 30 minut dziennie, możesz stracić od kilku do prawie kilograma tygodniowo. Można też spalać kalorie, biegając po lesie - ukształtowanie terenu nie ma wpływu na ilość spalanych kalorii. Bieganie jest korzystne także dlatego, że można je uprawiać w dowolnym czasie i niemal wszędzie. Wiele osób woli biegać na świeżym powietrzu, ponieważ mogą to robić, kiedy tylko mają czas, nawet wcześnie rano lub późno w nocy, gdy innych ludzi nie ma w pobliżu. Bieganie może pomóc w utracie wagi, jeśli kontroluje się ilość spożywanych kalorii, ale przed rozpoczęciem programu biegowego należy porozmawiać z lekarzem, aby upewnić się, że jest on dla nas bezpieczny.